logo_kullenberg_black-01 320

ITALIEN|TOSCANA IL PELAGONE

Toscana il pelagone  04 - 11 oktober 2019

KULLENBERG GOLF Prognos Il Pelagone

TOSCANA - matlagning - golf - konsert - 7 dagar i höst

Välkomna till en kulinarisk golfresa till Toscana.

Vi åker till Golf & Country Club Il Pelagone i hjärtat av Toscana, Italien. Anläggningen ligger ca 22 mil norr om Rom. Vi blandar upplevelser som vinprovning, god mat/matlagning, kultur och utflykter med golf under 7 dygn i oktober

Vi avslutar veckan med att njuta av medeltidsstaden Lucca, äta en bit mat med övernattning, se den bejublade konserten med Puccini. Hemresan sker från Pisa! (Var noga med detta då ni bokar resan) 

Nu även för de som inte spelar golf. 
För icke golfare anordnas utflykter till San Giminiano/Volterra, Siena och Grosseto när övriga spelar golf. Önskemål om andra utflyktsmål i Toscana är möjligt och bestäms på välkomstmötet.

loading...

stockholm - arlanda

UTRESA Fredagen 4 oktober

Nedan flight är komponerade till resan

FLYGDETALJER SAS - UTRESA

09:10 – 10:20 (01h 10m)
Avgångstid 09:10 ankomsttid 10:20 (01:10:00) timmar

Stockholm ARN – Köpenhamn CPH
Avgångsterminal 5 |Ankomstterminal 3
Flygning SK 403 | Airbus Industrie A321

Transferflygplats Köpenhamn CPH
Tid mellan flyg 50m

11:10 – 13:40 (02h 30m)
Avgångstid 11:10 ankomsttid 13:40 (02:30:00) timmar
Köpenhamn CPH – Rom FCO
Avgångsterminal 3 |Ankomstterminal 3
Flygning SK 681 | Airbus Industrie A321

HEMRESA Fredagen 11 oktober

Nedan flight är komponerade till resan
 

FLYGDETALJER SAS - HEMRESA
19:35 – 22:10 (02h 35m)
Avgångstid 19:35 ankomsttid 22:10 (02:35:00) timmar

Rom FCO – Köpenhamn CPH
Avgångsterminal 3 |Ankomstterminal 3
Flygning SK 692 | Airbus Industrie A321

Transferflygplats Köpenhamn CPH
Tid mellan flyg 45m

22:55 – 00:10 (01h 15m)
Avgångstid 22:55 ankomsttid 00:10 (01:15:00) timmar
Köpenhamn CPH – Stockholm ARN
Avgångsterminal 3 |Ankomstterminal 5
Flygning SK 1428 | Airbus Industrie A320 Sharklets

Klicka på flygplanet för att komma direkt till sAS för boking

köpenhamn - kastrup

UTRESA Fredagen 4 oktober

Nedan flight är komponerade till resan

FLYGDETALJER SAS - UTRESA

11:10 – 13:40 (02h 30m)
Avgångstid 11:10 ankomsttid 13:40 (02:30:00) timmar
Köpenhamn CPH – Rom FCO

Avgångsterminal 3 |Ankomstterminal 3
Flygning SK 681 | Airbus Industrie A321

HEMRESA Fredagen 11 oktober

Nedan flight är komponerade till resan
 

FLYGDETALJER SAS - HEMRESA
19:35 – 22:10 (02h 35m)
Avgångstid 19:35 ankomsttid 22:10 (02:35:00) timmar
Rom FCO – Köpenhamn CPH

Avgångsterminal 3 |Ankomstterminal 3
Flygning SK 692 | Airbus Industrie A321

Vi hämtar Er i Rom för att ta oss med buss till Pelagone, resan tar ca 2,5 timme till magiska
Toscana & Il Pelagone.

Klicka på flygplanet för att komma direkt till sAS för boking

Cordial Hotel & Golf Resort Il Pelagone 6 nätter

Cordial Hotel & Golf Resort Il Pelagone

Det finns 2 lägenhetsområden på Il Pelagone. Det ena heter Borgo och det andra heter Villaggio. Totalt på golfresorten finns det 122 lägenheter. Alla lägenheterna är utrustade för självhushåll.

Vi bor i stora 2-rumslägenheter (44 kvm) inkl frukost på Golfresort Il Pelagone i 6 nätter.

Vi avslutar veckan med att övernatta o bo i Lucca.

Vill man uppgradera sitt boende till Borgo, hör av Er med oss vid bokning!
 
Städning och byte av lakan sker var fjärde dag. Handdukar byts varje dag, vid behov. Slutstädning ingår.

På området finns tvättautomater för självtvätt. Parkeringsplats finns i anslutning till lägenheterna.

12 775 kr

program toscana 04 - 11 oktober

Välkomna till en kulinarisk golfresa till Toscana.
Följande ingår i resan:

  • Transfer Fiumincino/Rom – Il Pelagone samt transfer Il Pelagone – Pisa flygplats.
  • Boende i stora 2-rumslägenheter (44 kvm) inkl frukost på Golfresort Il Pelagone i 6 nätter
  • 4 middagar på Il Pelagone Ristorante Le Cerretelle inkl dryck
  • Matlagning på vingård med efterföljande middag
  • 1 middag på lokal restaurang i närområdet inkl dryck
  • Utflykt i närområdet till Follonica, Massa Marittima.
  • Utflykt och bad i varma källan Calidario Terme Etrusche i Venturina
  • 1 Övernattning i Lucca inkl frukost och middag
  • Puccini-konsert i kyrkan San Giovanni i Lucca
  • 2 vinprovningar Valentini Maremma och Argentiera Bolgheri (på bägge vinprovningarna ingår lätt lunch)
  • 3 greenfee på GC Toscana.
  • 1 greenfee på GC Punta Ala inkl lunch.
  • Alla transporter t.o.r enl. ovanstående program
  • Fri golfvagn 
  • Fria Range bollar
  • Golfvärdar - Henrik Jarl Kullenberg Golf - Bengt Svenson Toscana Golf.
Tillkommer:
  • För Er som inte vill släpa på sina klubbor finns det möjlighet att hyra. Kostnad 15€ per runda. Vill man hyra hela veckan så behåller man klubborna tills resan är slut.
  • Betalar gör man i Golfreceptionen.
  • Flyg
  •  Luncher utöver det som ingår i programmet
  • Singelboende i lägenhet 1800 Kr
  • Försäkringar
  • Turistskatt (3 € /natt & person)


Hjärtligt välkomna

Henrik Jarl & Bengt Svenson

avslutningskonsert i lucca komponerad av puccini

GOLFBANORna toscana

Golf Club Toscana

Il Pelagones egen bana GC Toscana är en omväxlande parkbana som slingrar sig mellan olivlundar i en mycket vacker omgivning. En del nivåskillnader och mindre sjöar sätter golfspelaren på prov. Här trivs alla, proffs som amatörer.
 
Om du gillar att spela golf på tider som passar just dig, utan krångel och trängsel, är detta rätt golfbana för dig. Vi har dock alltid reserverade förmiddagstider.
 
Hösten 2011 besökte Alptouren banan för första gången och proffsens omdömen var mycket positiva.
 
På klubben finns också ett mycket bra träningsområde. Inom 1 timme med bil når man 4 andra banor. Punta Ala (ca 2 mil), La Bagnaia (ca 8 mil), Argentario och Saturnia (bägge ca 10 mil).

Golf Club Punta Ala

Trevlig golfklubb i Toscana. Jag njöt verkligen av att spela den. De första nio är mycket utmanande, speciellt den 5: e och 8: e, du måste vara en bra bollhitter och spela ett riktigt fint slag.

På de nio sista gillade jag hål 17 med utsikt mot slottet.

Efter att vi har spelat färdigt, tar vi oss ner till havet för att njuta av en enastående god lunch!


GPS
WGS84: N 42° 55.5041', E 10° 54.469'
Decimal: 42.9251, 10.9078